در زمان سقوط آسانسور چه کنیم ؟

خطرات احتمالی آسانسور که ممکن است برای شما پیش بیاید، یکی از دلایلی است که اکثر مردم از آسانسور ها پرهیز می کنند. تا زمانی که نکات ایمنی داخل آسانسور رعایت شود، مشکلی پیش نمی آید، اما به هر حال باید توجه داشت که درصد بالایی از اتفاقات ناگواری که در آسانسور پیش می آید، به سقوط کردن آن ربط دارد و از آن جایی که پیش گیری بهتر از درمان است، لازم است همه بدانیم که در زمان سقوط آسانسور چه کنیم تا هنگام رو به رو شدن با این اتفاق مشکلی برایمان پیش نیاید. البته آسانسور های نوین دارای ترمز هستند تا هنگام بر هم‌ خوردن تعادل وزنه ها و افزایش سرعت ناگهانی، به کار می افتند و کابین را متوقف می کنند. در ادامه مطلب در رابطه با سوال در زمان سقوط آسانسور چه کنیم، بیش تر توضیح خواهیم داد و به شما در مقابله با این مشکل کمک خواهیم کرد.

 

دلایل سقوط آسانسور

تقریباً همه آسانسورها بین چهار تا هشت کابل دارند که اگر یکی از کابل ها قطع شود، کابل های باقی مانده کابین آسانسور را بالا نگه می دارد در واقع فقط یک کابل معمولا کافی است اما یکی از دلایل مهم سقوط آسانسور پاره شدن سیم بکسل‌ها بر اثر کارکرد زیاد و نصب غیر اصولی آن ها است.  سیم بکسل آسانسورها از ۴ رشته تشکیل می‌شود که اگر هر ۴ رشته سیم بکسل به طور همزمان قطع شوند که احتمال بسیار کمی دارد باعث سقوط آسانسور می شود.

دلایل سقوط آسانسور

آسانسور های هیدرولیکی و کششی

کابین موجود در آسانسور های هیدرولیکی به وسیله جک پیستونی جا به جا و بالا و پایین می شود. بر خلاف آسانسور های کششی، اغلب از قطعه خاصی جهت افزایش ایمنی آسانسور های هیدرولیکی در هنگام سقوط استفاده نمی شود زیرا درصد سقوطشان بسیار پایین است و خبر خوب این است که برای ساختمان های بلند تر از شش طبقه از آسانسور های هیدرولیکی استفاده نمی شود. در نتیجه اگر سقوطی رخ دهد بیش تر از شش طبقه نخواهد بود و خیلی سریع پایان می یابد.

آسانسور های هیدرولیکی و کششی

 آسانسور های کششی، همانطور که ذکر کردیم دارای ترمز اضطراری هستند که در هنگام رخ دادن این اتفاق به کار می افتد. برخی از آسانسور ها، در چاهک خود وسایلی مانند بالشت های نرم دارند تا در هنگام سقوط، از شدت ضربه جلوگیری کنند. اما سوال نهایی اینجاست که در زمان سقوط آسانسور چه کنیم، تا اتفاق ناگواری برایمان رخ ندهد. ادامه مطلب را از دست ندهید.

 

1) آرامش خود را حفظ کنید

در ادامه پاسخ به سوال در زمان سقوط آسانسور چه کنیم، باید ذکر کرد که خیلی مواقع آسیب دیدگی ها و مرگ و میر هایی که به دلیل این ‌اتفاق رخ می دهند، به خاطر نداشتن آرامش است. زمانی که آرامش خود را حفظ می کنید، راحت تر می توانید فکر کرده و در نتیجه راهی مناسب جهت جلوگیری از آسیب جدی پیدا کنید. از همه مهم تر اینکه دچار حمله عصبی و قلبی نمی شوید و شانس دوباره برای زندگی کردن، پیدا خواهید کرد.

2) کاهش شدت ضربه وارد شده

بسیار مهم است بدانیم که در زمان سقوط آسانسور چه کنیم تا شدت ضربه وارده کاهش یابد. هنگام رخ دادن این اتفاق، حتی کیف دستی شما نیز به کمکتان خواهد آمد. با قرار دادن کیف خود، به طور افقی بر روی زمین و ایستادن یا در صورت پهن بودن کیف، خوابیدن بر روی آن به طور موثری از شدت ضربه وارد شده به بدن شما و آسیب نهایی جلوگیری خواهد کرد. از وسایلی مانند چمدان، کیف های بزرگ، چرخ های خرید و هر چیز بزرگ و پهنی که بتوانید بر روی آن بایستید یا بخوابید می توانید، برای این کار استفاده کنید.

3) صاف بر روی کف آسانسور، به پشت بخوابید

جهت پاسخ به سوال در زمان سقوط آسانسور چه کنیم، لازم است بدانید که یکی از کار هایی که هنگام سقوط می توانید انجام دهید، خوابیدن بر روی کف آسانسور به صورت ستاره دریایی است (دست ها و پا های خود را به طرفین باز کنید) و یا می توانید، بعد دراز کشیدن، تمام تلاش خود را در جهت ایمن نگه داشتن سر و گردن خود به کار بگیرید (دست ها را بر روی سر و صورت قرار دهید). با محافظت از سر و گردن خود، احتمال آسیب های جدی را به حداقل برسانید.

در صورت تنها نبودن چه کنیم

دراز کشیدن زمانی جوابگو است که شما در آسانسور تنها باشید، اما گاهی اوقات چند نفر داخل آسانسور هستید و فضای کافی جهت دراز کشیدن ندارید، و از خود می پرسید با این تعداد افراد در زمان سقوط آسانسور چه کنیم تا آسیبی نبینیم. شما باید هر وسیله ای را که دارید بر روی کف آسانسور بگذارید، از دیگران هم بخواهید همین کار را انجام دهند و بر روی آن ها بنشینید. هدف از این کار نزدیک کردن سطح بیش تری از بدن شما به کف آسانسور است تا نیرو وارده پخش گردد و خطری جدی شما را تهدید نکند.

در صورت تنها نبودن چه کنیم

کار هایی که نباید در زمان سقوط آسانسور انجام دهید

  • پریدن: افسانه ای قدیمی وجود دارد که اکثر مردم آن را باور کرده اند و در جواب به سوال در زمان سقوط آسانسور چه کنیم، آن را بازگو می کنند، اما این افسانه کاملا نا درست و غلط است. بعد از خواندن این افسانه شما نیز به این نتیجه خواهید رسید.

این افسانه می گوید که اگر شما بتوانید درست در هنگام برخورد کابین آسانسور با زمین، به سمت بالا بپرید، در امان خواهید بود، اما با توجه به سرعت بالا، عدم تعادل و عدم توانایی در محاسبه فاصله باقی مانده تا زمین، این کار تقریبا غیر ممکن است و در نهایت موجب شکستن استخوان هایتان خواهد شد. پس به هیچ عنوان به امید پرش، در یک آسانسور در حال سقوط نایستید.

  • ایستادن با زانو های خم: خیلی ها بر این عقیده هستند که اگر هنگام سقوط آسانسور، زانو هایتان را خم‌ کنید، فشار وارده به بدنتان کم تر خواهد بود، اما با این کار شما تنها پا ها و زانو ها را در معرض خطر بیش تری قرار می دهید و باز هم دچار شکستگی استخوان خواهید شد. در نتیجه هیچ کدام از کار های بالا را انجام ندهید و برای پاسخ به سوال در زمان سقوط آسانسور چه کنیم، نکات مطرح شده رو رعایت کنید.

کلام آخر

از آن جایی که اغلب حوادث مرتبط با آسانسور از جمله سقوط آن، بیش تر برای نصاب ها رخ می دهد و رعایت نکات ایمنی برای آن ها از اهمیت بالا تری برخوردار است، در نتیجه جای نگرانی کم تری برای مسافران آسانسور باقی می ماند، اما در هر صورت شما باید به سوال در زمان سقوط آسانسور چه کنیم، به طور دقیق پاسخ دهید تا در هنگام مواجه شدن با این مشکل شوکه نشوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *