فتوسل آسانسور چیست؟ و چه اهمیتی دارد؟

تا به حال برایتان پیش آمده است که دست یا پای خود را در میان درب آسانسور قرار دهید تا درب باز شده و شما بتوانید از آسانسور استفاده کنید؟ تا به حال برایتان سوال پیش آمده است که این اتفاق چگونه رخ می دهد؟ لازم به ذکر است که تمامی اتفاقات ذکر شده توسط فتوسل آسانسور رخ می دهند. فتوسل ها در اصل نوعی سنسور هستند که ورود و خروج مسافران را بررسی کرده تا هیچ کسی در میان درب قرار نگرفته و آسانسور شروع به حرکت نکند. این سنسور برای ایجاد امنیت مسافران ضروری و پر اهمیت است. همچنین لازم به ذکر است که علاوه بر انسان ها، این سنسور ها بر روی هر جسمی که  در میان درب قرار گرفته باشد حساس بوده و تا زمانی که جسم حرکتی نداشته باشد، مانع جا به جایی کابین و بسته شدن درب خواهد شد.

همانطور که می دانید این روز ها انواع مختلف آسانسور، نقش بسیار ویژه ای را در زندگی انسان ها ایفا می کنند. به طوری که خانه ای را بدون آسانسور پیدا نخواهید کرد. نحوه نصب آسانسور چندان ساده نیست و به متخصصان حرفه ای در این زمینه احتیاج دارد؛ زیرا به طور مستقیم با جان انسان ها در ارتباط است. همچنین باید ذکر کرد که آسانسور ها از انواع مختلف قطعات کوچک و بزرگ ساخته شده اند که در صورت خرابی یکی از آن ها، تمام تنظیمات آن زیر سوال می رود. در ادامه مطلب قصد داریم یکی از قطعات بسیار مهم، به نام فتوسل آسانسور را به شما معرفی کنیم و ویژگی های مختلف آن را به طور کامل بررسی کنیم.

 

فتوسل آسانسور چیست؟

فتوسل آسانسور چیست؟

فتوسل آسانسور یک دستگاه الکتریکی است که اغلب برای حفظ امنیت مسافران مورد استفاده قرار می گیرد. به بیان دیگر می توانیم آن ها را با نام چشمی آسانسور نیز شناسایی کنیم.

تمرکز اصلی فتوسل ها بر روی درب آسانسور است تا هنگامی که هر گونه جسم یا انسانی در میان آن قرار گرفت، فتوسل آن را شناسایی کند و به سرعت مانع بسته شدن درب و حرکت آسانسور شود. بدین صورت که درب آسانسور به وسیله اشعه مادون قرمزی که از سوی امیتر های موجود در ساختار فتوسل آسانسور ارسال شده، اسکن خواهد شد و به محض قطع شدن پرتوی ارسالی توسط هر شیء یا انسان، درب آسانسور از حرکت ایستاده و به آسانسور نیز اجازه حرکت را نخواهد داد تا از جان مسافران محافظت کند. علاوه بر محافظت از جان مسافران، فتوسل آسانسور مزایای دیگری نیز دارد. به عنوان مثال، از ضربات ناگهانی به درب آسانسور جلوگیری می کند تا آسانسور شما آسیب نبیند و دوام بیش تری داشته باشد.

 

نحوه کار فتوسل آسانسور

نحوه کار فتوسل آسانسور

نحوه کار فتوسل آسانسور بسیار ساده است. درواقع آن را در یک طرف درب آسانسور مشاهده خواهید کرد. قطعات ذکر شده سیگنال های نوری را به گیرنده ها ارسال می کنند، هنگامی که هر جسم یا انسانی جلوی رسیدن نور به  گیرنده ها را بگیرد، درب فرمانی دریافت نخواهد کرد و در نهایت بسته نشده و به کابین آسانسور نیز اجازه حرکت را نمی دهد.

در ادامه بررسی دقیق فتوسل آسانسور ، جالب است بدانید که اغلب مردم آن را با سنسور های حرکتی اشتباه می گیرند و نحوه عملکرد آن ها را یکسان می دانند. در صورتی که این دو دستگاه کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. فتوسل آسانسور با استفاده از نور مادون قرمز کار می کند و با توجه به آن نور و مقاومتی که در برابر آن ایجاد می شود، کار خواهد کرد؛ اما سنسور های حرکتی همانطور که از نامشان پیداست، بر روی حرکت انسان ها حساس هستند و به محض شناسایی هر گونه حرکتی، فعال می شوند و شروع به کار می کنند.

تاریخچه فتوسل و نحوه کار فتوسل به چه صورت است؟

در سال 1883 یک مخترع آمریکایی به نام چارلز فریتز اولین فتوسل ها را طراحی و به جامعه معرفی کرد. به دنبال آن یک مهندس آلمانی با نام پائول، از فتوسل ها در کار های خود بهره برد. در واقع در آن زمان تنها توضیحی که از فتوسل ها وجود داشت به شرح زیر است:

دستگاهی که مقدار روشنایی و تاریکی موجود در یک فضا را شناسایی می کند و آن را به تکانه های الکتریکی تبدیل می کند.

در ابتدا فتوسل ها ساختاری بسیار ساده داشتند؛ اما با گذشت زمان نمونه هایی پیچیده تر، با کارآیی های بیش تری تولید شدند که در ادامه، ساختار اصلی آن ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

فتوسل آسانسور برای کار به دو قطعه حیاتی و بسیار پر اهمیت به نام چراغ و لوله شیشه ای احتیاج دارد.

به طور دقیق تر با استفاده از یک لوله شیشه ای خالی که توسط دو الکترود با نام های کلکتور  (A)  و امیتر (C)، ساخته شده و به انجام ماموریت خود می پردازد.

الکترود امیتر اغلب مانند یک استوانه نصف شده و تو خالی است که معمولا در پتانسیل منفی قرار می گیرد. همچنین لازم به ذکر است که کلکتور مانند یک میله فلزی است و در پتانسیل مثبت قرار خواهد گرفت.

نحوه کار فتوسل به چه صورت است؟

انواع فتوسل آسانسور

در میان انواع مختلف فتوسل ها، دو نمونه از آن ها در صنعت آسانسور بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

فتوسل نقطه ای: همان طور که از نامش پیداست، تنها نقطه مشخصی از آسانسور را (از وسط به سمت پایین) پوشش داده و اغلب دارای قیمت پایین تری نسبت به نمونه های دیگر می باشد.

فتوسل پرده ای: نحوه کار هر دو فتوسل ها یکسان است، اما نقاط تحت پوشش آن ها متفاوت می باشد. فتوسل های پرده ای نقاط بیش تری را پوشش داده و امنیت بالا تری را نیز برایتان به ارمغان خواهد آورد.

انواع

نحوه عملکرد فتوسل

عملکرد اصلی آن را می توان بر اساس میزان مقاومت و عملکرد فتو الکتریک ها دانست؛ زیرا فتوالکتریک ها برای تبدیل نور به انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند؛ البته روند بالا هنگامی رخ می دهد که پایانه های امیتر و کلکتور به قطب های منفی و مثبت باطری متصل باشد. در صورت رعایت تمامی نکات بالا، فتوسل آسانسور شما به خوبی و با دقت بالا کار خواهد کرد.

وجود فتوسل آسانسور برای حفظ امنیت و جان مسافران بسیار ضروری است؛ زیرا در صورت عدم استفاده از آن ها، ممکن است آسانسور به راه بیفتد و جان مسافری که در حال وارد شدن به داخل کابین است را به خطر بیندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *